Kas tas ir?

 Zinātne. Tehnoloģija. Inženierija. Matemātika. Medicīna. Fascinējoši mācību priekšmeti, bet ne vienmēr tie ir vienkāršākie sarunu temati. Bet tieši tā ir FameLab ideja – ikgadējs Britu Padomes sponsorēts konkurss Čeltenhamas festivāla (zinātnes, ne zirgu) ietvaros. 

Dalībniekiem tiek dotas trīs minūtes, lai paskaidrotu zinātnes jēdzienu unikālā un izklaidējošā veidā. Ideja nav to padarīt saprotamu divgadniekam, bet gan pasniegt tā, lai cilvēkiem tas patiktu. Konkurss norisinās kopš 2005.gada un tagad tas notiek vairāk kā 25 pasaules valstīs Eiropā, Āzijā, Āfrikā un Savienotajās Valstīs. Vēlies būt par vienu no zinātnes balsīm?  Tad uzzini vairāk.

Kas ir FameLab?

FameLab ir mācību programma konkursa formātā ar mērķi likt cilvēkiem runāt par zinātni, tehnoloģijām, inženieriju, matemātiku un medicīnu. Kaut kas līdzīgs X-factor. Tiešām! Tomēr ar nedaudz inteliģentāku piegaršu. Ir četri pamata posmi: reģionālās kārtas, reģionālie fināli, meistarklases un nacionālais fināls. Eventuālie uzvarētāji tiek uzaicināt uz Apvienoto karalisti, lai piedalītos Čeltenhamas Zinātnes Festivālā. 

Dalībniekiem tiek dotas trīs minūtes, lai žūrijai prezentētu savas studiju nozares jēdzienu. Dariet to smieklīgi, dariet to dramatiski, dariet to tik spīdoši, lai mute paliek vaļā un mati saceļas stāvus. Viss atkarīgs no tā, cik radošs jūtaties. Žūrija meklē kādu, kas ir harizmātisks, gudrs un spēj saprotami izteikties (citiem vārdiem sakot – tai jābūt zinātniski precīzai, viegli saprotamai un jautrai prezentācijai).

Kāda ir balva?

Iespējams, ka FameLab vairāk ir uz prestižu un ne tik daudz uz balvu balstīts pasākums, tomēr ir iespēja saņemt balvu, kas savukārt atkarīga no tā, kurā valstī jūs piedalāties konkursā.  Apvienotajā Karalistē uzvarētājs saņem 1000 mārciņu naudas balvu un 750 mārciņas zinātnes komunikācijas aktivitātēm. Visi dalībnieki, kas tikuši nacionālajā finālā, saņem apmaksātas meistarklases pirms fināla.

Kur tas notiek?

Nacionālās Famelab kārtas notiek visā Latvijā un Igaunijā un fināla konkurss notiek Čeltenhamā, Apvienotajā Karalistē.

Kādi ir noteikumi?

Pirmais FameLab noteikums ir tas, ka jums ir tikai trīs minūtes. Bet jums būtu jāzina arī citi noteikumi: 

  • tēmai ir jābūt par zinātni, inženieriju vai matemātiku
  • nav atļauts izmantot PowerPoint
  • pastāv ierobežojumi attiecībā uz to, ko vēlaties nest uz skatuves (uzstādīšanai laika nav)
  • video materiālos nedrīkst izmantot specefektus
  • ja tiekat tālāk kārtās uz vietējo finālu, jums nepieciešama otra prezentācija (tā var būt par to pašu tēmu, bet tai saturiski un pasniegšanas ziņā jāatšķiras no pirmās). 

Svarīgie datumi un vietas

Latvijā un Igaunijā reģistrācija FameLab beidzās 2016.gada 4.jūlijā. Tika izvēlēti 10 labākie kandidāti no Igaunijas un Latvijas un balvā saņēma Apvienotās Karalistes eksperta vadītas apmācības ekskluzīvā divu dienu meistarklasē. 

Tad finālisti piedalījās Igaunijas-Latvijas konkursa finālā Zinātnes centrā AHHAA, kur viņi runāja par tēmām, sākot ar enerģiju un novecošanu un beidzot ar plastmasu un drukāšanu. 

Uzvarētājs bija Der-Liang Yung, PhD students no Igaunijas. Tagad viņš kopā ar 25 citiem dalībniekiem piedalīsies FameLab starptautiskajā finālā The Times Čeltenhamas Zinātnes Festivālā 2017.gada jūnijā.

Kur es varu uzzināt ko vairāk?

Lūdzu, sūtiet jebkurus jautājumus mūsu partneriem Zinātnes Centrā AHHAA: tof@ahhaa.ee

Ko saka dalībnieki?

"Manis izvēlētā tēma ir mikroskopija; kā tā darbojas un kāpēc ir tik svarīgi apskatīt īpaši mazas materiālu daļas un atomspēku mikroskopija. Tas būs stāsts par izšķirtspēju, kas daudzkārt pārsniedz mūsu redzes iespējas.”

Liga Grase, PhD studente

"Es studēju fizioloģiju, endokrinoloģiju un suņu uzvedību. Es vēlētos parādīt, kā mūsu ikdienas objekti dzīvniekus ietekmē pavisam citādāk nekā cilvēkus.”

Madara Nikolajenko, Bakalaura studente

 

Ārējās saites