Londonas grāmatu tirgus

No 10. līdz 12. aprīlim norisinājās prestižais Londonas grāmatu tirgus, kurā par goda viesu valstīm (Market Focus Countries), atzīmējot Baltijas valstu simtgadi, British Council šogaduzņēma Latviju, Lietuvu un Igauniju.Latvijas dalība Londonas grāmatu tirgū ir starp nozīmīgākajiem Latvijas valsts simtgades starptautiskās programmas notikumiem, kura mērķis ir attīstīt Latvijas literatūras eksportu uz Lielbritāniju un citām valstīm.

Latvijas dalību Londonas grāmatu tirgū koordinēja Latvijas literatūras eksporta platforma „Latvian Literature” sadarbībā ar British Council pārstāvniecību Latvijā. „Latvian Literature” veidota ar mērķi veicināt Latvijas literatūras un grāmatniecības atpazīstamību un eksportu ārvalstīs, nodrošināt starptautisku sadarbību ar izdevējiem, aģentiem, tulkotājiem un organizācijām, kā arī piedāvāt visa veida informāciju par Latvijas autoriem, grāmatām un jaunumiem nozarē. 

No katras Baltijas valsts grāmatu tirgū īpašā fokusā bija 4 autori, kuri pārstāvēja dažādas paaudzes un literāros žanrus. Latviju pārstāvēja Nora Ikstena kā “Dienas autore” (Author of the Day), Kārlis Vērdiņš, Inga Ābele un Luīze Pastore.

Noras Ikstenas grāmatas „Mātes piens” tulkojumu angļu valodā (“Soviet Milk”) 2018. gada februāra beigās publicēja Lielbritānijas izdevniecība „Peirene Press”. Šo grāmatu Lielbritānijas profesionāļi medijos jau atzinuši par vienu no labākajiem Baltijas autoru prozas darbiem. 

Tāpat publikāciju angļu valodā piedzīvoja arī Luīzes Pastores grāmata  “Maskačkas stāsts” (“Dog Town”, Firefly Press).

Londonas grāmatu tirgū autori piedalījās British Council īpaši organizētās Baltijas literatūras diskusijās, kā arī sniedza intervijas dažādu valstu medijiem, popularizējot gan savu radošo veikumu, gan Latvijas literatūru kopumā. Tāpat autori tikās ar lasītājiem arī ārpus grāmatu tirgus, gan Britu bibliotēkā (British Library) un Nacionālā dzejas bibliotēkā (National Poetry Library), gan arī Vārda brīvības centrā (Free Word Centre), Glāzgovas sieviešu bibliotēkā (Glasgow Women’s Library) un citviet.

 Papildus šogad aizsākta īpaša Latvijas valsts simtgades kultūras notikumu programma, kuras ietvaros vairāk nekā 25 latviešu autori visa gada garumā piedalīsies dažādos literārajos pasākumos gan Londonā, gan arī citās Lielbritānijas pilsētās. Diviem autoriem  - Osvaldam Zebrim un Jānim Joņevam - būs iespēja piedalīties nozīmīgos Lielbritānijas literatūras festivālos. 

„Vārda spēkam mūsdienu pasaulē ir liela ietekme. Latvijas un tās cilvēku stāsts izstāstīts un interpretēts caur latviešu rakstnieku pārdomām, emocijām, iztēli un radošo izcilību dod iespēju citu zemju un kultūru pārstāvjiem gūt dziļu un krāsainu priekšstatu par mūsu sabiedrību un tās cilvēkiem,” tā kultūras ministre Dace Melbārde.