©

Jānis Amoliņš

Dirty Deal Teatro izrāde “Dvēseļu utenis”, kas pirmizrādi piedzīvoja 2017. gada septembrī, tapusi ar British Council atbalstu. 

Tā izrādīta ne tikai Rīgā, bet arī Latvijas reģionos, 2018. gada pavasarī viesojoties arī Latgalē. Pēc izrādēm Viļakas novada Upītē, Rēzeknē un Daugavpilī izrādes dramaturģe Justīne Kļava piedalījās diskusijā ar skatītājiem, pārrunājot izrādes būtību un rosinot tēmu par diskriminācijas jēdziena izpratni.

Izrādes centrā atrodas Latvijā dzīvojošu sešu studentu kopiena, kuru likteņus izšķir nevis valsts ģeopolitiskā atrašanās vieta starp rietumiem un austrumiem, bet paaudzes atrašanās laikā starp sabiedrībā neatrisinātiem pagātnes konfliktiem un neziņu par nākotni. Galvenie varoņi savus priekšstatus viens par otru veido nevis reālajā sadzīvē, bet no savu tēvu, vectēvu un pat vecvectēvu nostāstiem un populistiskiem ierakstiem sociālajos tīklos, kā rezultātā mierīga līdzpastāvēšana kļūst gandrīz neiespējama. Izrādes laikā seši studenti metas intelektuālā kaujā, kurā cīnās nevis par atbrīvošanos no iebrucēju jūga, bet par atbrīvošanos no stereotipiem un savu vectēvu pagātnes rēgiem. 

Mazās formas izrādi pusotra gada laikā noskatījušies vairāk nekā 4000 skatītāju. 

2017./2018. gadā izrāde ieguva „Spēlmaņu nakts” balvu kā Gada izrāde un Gada mazās formas izrāde, kā arī ieguva ārvalstu ekspertu Simpātiju balvu.

Izrāde ir viena no Latvijas valsts simtgades programmas norisēm.