Sarunu festivāls LAMPA, kas iesākās 2015. gadā un notiek katru vasaru Cēsu pils parkā, divu dienu laikā pulcējot tūkstošiem cilvēku, šogad norisinājās jau piekto reizi.

Kopš 2016. gada par festivāla partneri kļuva British Council pārstāvniecība Latvijā, sniedzot nozīmīgu finansiālu atbalstu festivāla rīkošanā. Kopš sadarbības uzsākšanas ar festivāla organizatoriem Fondu atvērtai sabiedrībai DOTS, British Council ir ne tikai finansiālais partneris, bet arī stratēģiskais, piedaloties festivāla organizatoru kodolgrupā, kā arī kopīgi meklējot iespējas papildu pasākumu rīkošanai Latvijas reģionos visa gada garumā.

LAMPA ir diskusiju, sarunu un demokrātijas svētki, kur saskaras un komunicē cilvēki no visas Latvijas. Festivāla mērķis ir rosināt cilvēkus interesēties par sabiedriskajām un politiskajām norisēm un veicināt demokrātiskas sarunu kultūras veidošanos. LAMPA arīdzan piedāvā neskaitāmas iespējas paplašināt savu redzesloku, jo ticam, ka mūsdienu sarežģītajā un ar informāciju pārsātinātajā laikmetā informēta un izglītota sabiedrība ir vitāli nepieciešama.

Festivāla piektajā gadā (šogad) to apmeklēja rekordliels dažādu vecumu, interešu cilvēku – vairāk nekā 20000 apmeklētāju, kas ir 7 reizes vairāk nekā pirms 5 gadiem, kad pasākumu apmeklēja  nedaudz vairāk par 3000 cilvēku. Pateicoties kvalitatīvajam festivāla saturam un teju 400 pasākumiem divu dienu garumā, ir palielinājusies arī vēlme skatīties festivāla diskusijas tiešsaistē. Ar katru gadu pasākums kļūst pievilcīgāks ne tikai tiem, kuri zina latviešu valodu, liela daļa pasākumu norisinās angļu valodā vai tiek piedāvāts tulkojums. 

Sarunu festivāls LAMPA ir labs piemērs, kā vienlaikus iespējams sadarboties ļoti dažādām organizācijām, vienkopus pulcējot simtiem nevalstisko organizāciju, uzņēmumu, izglītības iestāžu, ārvalstu organizāciju filiāļu, valsts pārvaldes iestāžu un pašvaldību institūciju. Festivāla nozīmīgumu pastiprina arī fakts, ka 2019. gadā uz festivāla centrālās skatuves pirmo reizi notika Latvijas augstāko amatpersonu diskusija – tajā piedalījās jaunievēlētais Latvijas Valsts prezidents, Latvijas premjierministrs un viens no Eiropas Parlamenta deputātiem, sniedzot savu skatījumu par Eiropas Savienības nākotni. 

Lai iedzīvinātu Sarunu festivālā LAMPA aizsāktās diskusijas, sarunas, kopš 2018. gada februāra Rīgā un Latvijas reģionos sākās Sarunu skola LAMPA - nodarbību cikls, kuru laikā ikviens var gūt praktiskas iemaņas labākai saskarsmei ar līdzcilvēkiem. Sarunu skolas LAMPA mērķis ir stiprināt Latvijā Sarunu festivāla LAMPA pārstāvēto vērtību – demokrātiskās sarunāšanās kultūru, kad cilvēki sarunājas cieņpilni, uzklausa, un, kas svarīgi, – pieņemt, ka katram viedoklim ir tiesības pastāvēt, neatkarīgi no tā, vai tam var piekrist. 

Sarunu skolas LAMPA nodarbību apmeklētāji ir gan pusaudži, gan seniori, gan latviešu valodā, gan krievu valodā runājošas ģimenes, skolēni, skolotāji, pašvaldību darbinieki, žurnālisti, dažādu biznesa nozaru pārstāvji. Līdz šim notikušas 27 nodarbības Rīgā, Liepājā, Kuldīgā, Cēsīs, Valmierā, Preiļos un Daugavpilī, Rēzeknē, Limbažos, kuras apmeklējuši vairāk nekā 2400 dalībnieku. Līdz 2019. gada beigām plānotas vēl 10 nodarbības, tostarp Rīgā, Rēzeknē,Ventspilī, Gulbenē, Limbažos, Bauskā, Cēsīs un Talsos, kopumā sasniedzot 1000 cilvēkus.

2019. gadā, pateicoties sadarbībai ar British Council, festivāls īstenoja jauniešu programmu “Īssavienojums”, kur 23 jaunieši no visas Latvijas 3 mēnešu garumā brīvdienās apguva festivāla un pasākumu rīkošanas, publiskās uzstāšanās un komunikācijas prasmes. Jaunās zināšanas bija iespēja pārbaudīt praksē, visi jaunieši organizēja savu programmu t.s. festivāla jauniešu kalnā, viņiem bija atvēlēta sava skatuve, kas guva lielu atsaucību tieši festivāla apmeklētāju jauniešu auditorijā.